Всесвітній день запобігання уродженим вадам розвитку

Уроджені вади розвитку – головна причина малюкової смертності в розвинених країнах світу. У 2015 році за ініціативи 12 провідних організацій світу з охорони здоров’я започатковано відзначення Всесвітнього дня запобігання уродженим вадам розвитку 3 березня.

У рамках проведення даного заходу 3 березнч 2017 року кафедрою педіатрії та медичної генетики проведено круглий стіл зі студентами «Актуальні проблеми уроджених вад розвитку». Відбулося активне обговорення даної проблематики, учасники мали можливість з’ясувати всі питання, які їх зацікавили. Особливий інтерес викликали «цифри», адже проблеми, пов’язані з уродженими вадами розвитку, особливо актуальні в Україні, а частота таких вад як аненцефалія, спинно-мозкова кила, мікроцефалія, мікрофтальмія, фетальний алкогольний синдром є одними з найвищих в Європі.

Зацікавили студентів і причинні фактори розвитку аномалій, оскільки більшість вад мають мультифакторний генез, тобто існує безліч чинників, які можуть слугувати причинами появи дитини із вадами розвитку. Негативний вплив цих факторів можна зменшити або взагалі усунути, і тим самим значно знизити ризики і частоту уродженої патології.

Близько 50% вад невральної трубки можна запобігти за допомогою фортифікації (збагачення) борошна фолієвою кислотою (вітаміном В9), яка наразі не проводиться в Україні. За підрахунками експертів, завдяки таким заходам в Україні щорічно можна було б запобігти 800 випадкам вад невральної трубки, а значить врятувати від смерті і пожиттєвої інвалідності 800 дітей.

Багато запитань стосувалися можливостей діагностики та перспектив корекції найбільш прогностично несприятливих вад. Метою проведення нашого круглого столу було покращити поінформованість суспільства, особливо майбутніх лікарів про причини уроджених аномалій, особливості їх моніторингу та привернути увагу до преконцепційної профілактики патології.

Матеріал підготувала: доцент кафедри педіатрії та медичної генетики Підвисоцька Н.І.

1 березня – Всесвітній день імунітету

Цей день став відзначатися спочатку медичною громадськістю за ініціативою Всесвітньої Організації Охорони Здоров’я (ВООЗ) з 2002 року з метою залучення широкої громадської уваги до проблем, пов’язаних з поширеністю різних імунних захворювань, а також зі збереженням та зміцненням імунітету в цілому.

1 грудня – Всесвітній день боротьби зі СНІДом!

У травні 1988 року Всесвітня організація охорони здоров’я прийняла резолюцію, в якій 1 грудня офіційно оголошено Всесвітнім днем боротьби зі СНІДом. У цей день поширюється інформація про СНІД, про те, яку загрозу існуванню людства несе глобальна епідемія «чуми ХХ-го століття», а нині вже і «ХХI-го століття».

16 жовтня – професійне свято алерголога та імунолога.

У всьому світі, незважаючи на всі засоби профілактики, спостерігається значне зростання алергічних захворювань, що стає глобальною проблемою, яка сягає таких масштабів, що деякі вчені вже називають це епідемією ХХІ сторіччя. Так, за статистичними даними, за останні 30 років удвічі збільшилася частота бронхіальної астми, харчової алергії та атопічного дерматиту. За інформацією ВООЗ, кожен п’ятий житель Землі страждає від алергічних чи псевдоалергічних реакцій. Від 30 до 90 % населення Землі не переносить один чи більше харчових продуктів.