Всесвітній день боротьби з малярією

Відзначають 25 квітня рішенням прийнято 60-ї сесії ВООЗ спільно з Всесвітньою асамблеєю з охорони здоров’я і Всесвітньою Організацією Охорони Здоров’я.

Малярія – раніше називалася «болотяна лихоманка»– це гостре захворювання, переносником збудника якого є самки малярійного комара роду Анофелес. Джерело інфекції – хвора людина чи паразитоносій. Виявлено три шляхи зараження на малярію: головний – трансмісивний (через укуси самок комарів), парентеральний (через інфіковані медичні інструменти) і трансплацентарний.

Для малярії характерні лихоманка, анемія, збільшення селезінки та печінки, рецидиви хвороби. Активність комарів припадає на теплу пору року: в районах з помірним і субтропічним кліматом – літньо-осінні місяці зі стійкою середньодобовою температурою понад 16˚С, у тропічній зоні – майже круглорічно.

У структурі інфекційних захворювань малярія посідає четверте місце у світі. ВООЗ проголосила боротьбу з малярією своїм пріоритетним завданням. Крім країн, уже охоплених епідемією малярії, високий ризик повернення малярії існує і в інших країнах Центральної Азії, Чорноморських і Середземноморських держав, що входять до Європейського регіону ВООЗ.

Завезення малярії в Україну відбувається щорічно і знаходиться на рівні 0,07-0,17 на 100 тис. населення. Групами ризику щодо завозу малярії є пілоти, моряки, військовослужбовці, трудові мігранти, біженці, нелегали, туристи, які повертаються в Україну з країн, ендемічних щодо малярії. Завезення малярії супроводжується клінічними наслідками. До тяжких клінічних наслідків завезення малярії можна віднести зростання за останні 5 років летальності від тропічної малярії у 3,8 разів порівняно з попередніми роками. Це зумовлено пізнім зверненням хворих за медичною допомогою, а також пізньою клінічною та лабораторною діагностикою малярії.

На сучасному етапі профілактики малярії важливе місце посідає своєчасне виявлення і знераження джерел малярії. Заходи щодо виявлення малярії проводять серед осіб, які прибули в Україну з країн Африки, Азії, серед хворих з гарячкою нез’ясованої етіології та осіб, підозрілих на цю інфекцію за клінічними ознаками (збільшення печінки, селезінки, анемія тощо).

Виявленим хворим та паразитоносіям призначають специфічне лікування. З метою розриву механізму передачі при малярії в епідемічний сезон проводять заходи щодо боротьби з малярійними комарами за допомогою інсектицидів та біологічних методів у місцях масового їх розмноження та нападу на людей.

У нашій країні в системі епідеміологічного нагляду виділяють такі заходи: лікувально-профілактичні, протикомарині, підготовка кадрів з малярії та санітарно-просвітницька робота серед населення. Для здійснення епідеміологічного нагляду застосовують епідеміологічні, паразитологічні, серологічні, картографічні та статистичні методи дослідження. Одним із основних заходів епіднагляду є виявлення джерел збудника інфекції та лікування хворих. До низки важливих заходів належить хіміопрофілактика: персональна, суспільна та міжсезонна. Також вагома роль відводиться протикомариним заходам, які полягають у постійному спостереженні за малярійними комарами, визначенні їх чисельності впродовж епідемічного сезону, зараженості плазмодіями та активності нападу на людину.

Виходячи з ситуації, яка склалася у світі, цілей, що поставлені перед європейськими країнами ВООЗ, завданням нашої країни є недопущення завезення малярії на територію України та поширення її серед населення.

Інформацію підготували професор Роман Булик та асистент Катерина Власова
Четвер, 26 квітня 2018

Студенти БДМУ відвідали музей університету

2 березня 2017 року студенти 1-го та 2-го курсів (спеціальності: «Медична та психологічна реабілітація», «Медична психологія») зі своїми кураторами доц. Мариною Тимофієвою та викл. Любов’ю Любіною відвідали музей ВДНЗ України «БДМУ».

Студенти БДМУ відвідали музей Ю. Федьковича

Буковинський Соловій”… Так називають Юрія Федьковича, видатного поета, прозаїка, талановитого послідовника й однодумця великого Кобзаря. Цьогоріч ми відзначаємо 180-річчя від дня народження письменника.

Студенти БДМУ відвідали пацієнтів дитячої травматології

Під час візиту

Студенти стоматологічного факультету (ІІІ курс, група №8) за сприяння головного куратора Аліни Йосипівни Заволович провели благодійну акцію у відділенні дитячої травматології обласної лікарні швидкої медичної допомоги.

Студенти БДМУ відвідали свято «Від Різдва Христового до Йордану»

21 січня  2018 року у Чернівецькому обласному музеї народної архітектури та побуту відбулося ХІ обласне театралізоване фольклорно-етнографічне свято виконавців традиційних зимових звичаїв та обрядів «Від Різдва Христового до Йордану».