Вони такі особливі – і це чудово!

21 березня весь світ відзначає День людини із синдромом Дауна.

Це генетична патологія, при якій людина у своєму каріотипі має “зайву” хромосому: 47 хромосом замість звичних 46. Учені виявили, що збій відбувається у 21-й парі хромосом, яка чомусь містить не дві, а три хромосоми. Саме завдяки цим цифрам – 21 і 3 – було обрано дату Всесвітнього дня людини із синдромом Дауна.

В рамках Всесвітнього дня людини із синдромом Дауна співробітниками кафедри педіатрії та медичної генетики Буковинського державного медичного університету проведено круглий стіл зі студентами “Вони такі особливі – і це чудово!”. Відбулося активне обговорення даної проблематики, учасники мали можливість з’ясувати всі питання, які їх зацікавили. Особливий інтерес викликали “цифри”, адже за статистикою ВОЗ, з діагнозом “синдром Дауна” народжується кожна 700-а дитина у світі, а в Україні проживає понад 15 тисяч таких людей.

Під час круглого столу обговорювалися питання реальності та міфів хвороби Дауна, оскільки ще в IX ст. у Саксонії було знайдено череп із схожими ознаками та відомі художні зображення XV ст. дітей із рисами обличчя, характерними для синдрому Дауна.

Найбільший інтерес у студентів викликали причинні фактори розвитку, так як на появу такої дитини не впливає ні стан здоров’я батьків, ні спосіб їхнього життя, а діти з синдромом Дауна народжувалися, скажімо, в родинах президентів де Голля, Кеннеді, Єльцина.

Багато запитань стосувалися можливостей діагностики та перспектив лікування “дітей сонця”. В процесі дискусії визначено, що найактуальнішим моментом сьогодення є визнання прав та можливостей “особливих дітей”, впровадження інклюзивного навчання, доступність спеціальних програм соціалізації.

Метою проведення нашого круглого столу було ще раз привернути увагу суспільства, особливо майбутніх лікарів, до проблем людей з обмеженими можливостями, адже вони трохи відрізняються від нас своїм інтелектом, страждають від вад розвитку, але своєю добротою, щирістю і безпосередністю компенсують все те, в чому вони відрізняються, а часто і перевершують.

Матеріал підготувала: асистент кафедри педіатрії та медичної генетики Наталія Підвисоцька