Просвітницькі заходи до Всесвітнього дня зору

Щорічно у другий четвер жовтня проводиться Всесвітній день зору для залучення глобальної уваги до проблем сліпоти, порушення зору і реабілітації людей з вадами зору.

У рамках Всесвітнього дня зору кафедрою офтальмології ім. Б.Л.Радзіховського проводились просвітницькі та профілактичні заходи, спрямовані на попередження хвороб очей. Завідувач кафедрою Пенішкевич Ярослав Іванович з метою покращення своєчасного виявлення та лікування глаукоми прочитав лекції для лікарів поліклінік міста на тему: «Клінічна картина первинної глаукоми та методи її лікування». Адже серед причин сліпоти у всіх регіонах світу друге місце займає глаукома. У 2013 р. у світі було зареєстровано 105,0 млн. хворих на глаукому. За даними ВООЗ 50% хворих у розвинених країнах та 90% - у країнах, що розвиваються, не підозрюють себе хворими, оскільки початок захворювання, найчастіше, є безсимптомний. Такі хворі не отримують лікування та не спостерігаються у лікарів. Кількість хворих на глаукому у світі збільшується кожні 10 років приблизно на 20 млн. Така тенденція характерна і для України. В Україні 170 тис. людей хворих на глаукому, щороку кількість людей, у яких виявлено глаукому збільшується на 25 тис.
 Багато загальних захворювань супроводжується ушкодженням органа зору. З метою своєчасної діагностики й контролю за лікуванням потрібне проведення офтальмологічного обстеження хворого. Тому не лише окуліст, але також лікарі інших спеціальностей повинні знати очні симптоми та ускладнення, що спостерігаються в умовах загальних захворювань. В зв’язку з цим для лікарів слухачів передатестаційного циклу з офтальмології було прочитано доцентом кафедри Кучуком Олегом Петровичем лекцію на тему: «Зміни органа зору при загальних захворюваннях організму»
 Однією з найгостріших проблем у світі є сліпота та слабкозорість у дітей. Для України проблема дитячої сліпоти та слабкозорості, на жаль, дуже актуальна. Близько однієї тисячі діток стають сліпими на обидва ока щорічно і більше трьох тисяч втрачають зір на одному оці. Тому профілактика дитячої сліпоти є одним з пріоритетів сучасної охорони здоров'я як у світі, так і в Україні. З цією метою доцент кафедри Сикирицька Тетяна Богданівна провела консультативний огляд дітей з вадами зору на базі оптики «Люксор», виступила на каналі ТВА в програмі «Міні Мікс» з порадами, як зберігти зір дитині в умовах сучасних зорових навантажень. Асистент кафедри Ловля Генрієтта Данилівна виступила перед вчителями та школярами школи №1 з доповіддю на тему: «Що погіршує зір? Як поліпшити зір?»
У всьому світі порушення зору найбільш поширене серед чоловіків і жінок у віці 50 років і старше. Незважаючи на те, що більшість випадків порушення зору серед цієї вікової групи, такі як катаракта, можна легко лікувати, в деяких частинах світу все ще необхідно докладати зусилля для забезпечення рівного доступу чоловіків та жінок до офтальмологічних служб.
   Основні факти
Близько 285 мільйонів людей страждають від порушень зору, з яких 45000000 вражені сліпотою і 246 мільйонів мають знижений зір.
Близько 90% людей, що страждають від порушень зору, живуть в країнах, що розвиваються.
На глобальному рівні основною причиною порушень зору є некореговані аномалії рефракції, а в країнах з середнім і низьким рівнем доходу основною причиною сліпоти є катаракта.
 За останні 20 років кількість людей, які страждають від порушень зору в результаті інфекційних хвороб, значно зменшилася.
80% всіх випадків порушення зору можна запобігти або вилікувати.
   Хто піддається ризику?
 - Приблизно 90% людей з порушеннями зору живуть в країнах, що розвиваються.
 - Люди у віці 50 років і старше
 - Близько 65% всіх людей, що страждають від порушень зору, - це люди у віці 50 років і старше, в той час як ця вікова група становить 20% населення світу.
 - Діти у віці до 15 років
 - Було виявлено, що 19 мільйонів дітей страждають від порушень зору. 12000000 з них мають порушення зору через аномалій рефракції - станів, які легко діагностуються і корегуються. 1,4 мільйона дітей є сліпими на все життя.
Зміни протягом останніх 20 років
В цілому, незважаючи на старіння глобального населення, масштаби порушень зору в світі з початку 1990-х років зменшилися. Це відбулося, переважно, в результаті зниження показників порушення зору в результаті інфекційних хвороб завдяки узгодженим діям в області суспільної охорони здоров'я.

16 жовтня – професійне свято алерголога та імунолога.

У всьому світі, незважаючи на всі засоби профілактики, спостерігається значне зростання алергічних захворювань, що стає глобальною проблемою, яка сягає таких масштабів, що деякі вчені вже називають це епідемією ХХІ сторіччя. Так, за статистичними даними, за останні 30 років удвічі збільшилася частота бронхіальної астми, харчової алергії та атопічного дерматиту. За інформацією ВООЗ, кожен п’ятий житель Землі страждає від алергічних чи псевдоалергічних реакцій. Від 30 до 90 % населення Землі не переносить один чи більше харчових продуктів.

29 вересня – день отоларинголога

Щорічно 29 вересня отоларингологи відзначають своє професійне свято. І хоча перші вказівки про лікування хвороб вуха, горла і носа датуються тисячоліттями до нашої ери, окремою медичною спеціальністю отоларингологія стала не так давно – в середині 19 століття.