Просвітницькі заходи до Всесвітнього дня зору

Просвітницькі заходи до Всесвітнього дня зору
Щорічно у другий четвер жовтня проводиться Всесвітній день зору для залучення глобальної уваги до проблем сліпоти, порушення зору і реабілітації людей з вадами зору.
 
 У рамках Всесвітнього дня зору кафедрою офтальмології ім. Б.Л.Радзіховського проводились просвітницькі та профілактичні заходи, спрямовані на попередження хвороб очей. Завідувач кафедрою Пенішкевич Ярослав Іванович з метою покращення своєчасного виявлення та лікування глаукоми прочитав лекції для лікарів поліклінік міста на тему: «Клінічна картина первинної глаукоми та методи її лікування». Адже серед причин сліпоти у всіх регіонах світу друге місце займає глаукома. У 2013 р. у світі було зареєстровано 105,0 млн. хворих на глаукому. За даними ВООЗ 50% хворих у розвинених країнах та 90% - у країнах, що розвиваються, не підозрюють себе хворими, оскільки початок захворювання, найчастіше, є безсимптомний. Такі хворі не отримують лікування та не спостерігаються у лікарів. Кількість хворих на глаукому у світі збільшується кожні 10 років приблизно на 20 млн. Така тенденція характерна і для України. В Україні 170 тис. людей хворих на глаукому, щороку кількість людей, у яких виявлено глаукому збільшується на 25 тис.
 Багато загальних захворювань супроводжується ушкодженням органа зору. З метою своєчасної діагностики й контролю за лікуванням потрібне проведення офтальмологічного обстеження хворого. Тому не лише окуліст, але також лікарі інших спеціальностей повинні знати очні симптоми та ускладнення, що спостерігаються в умовах загальних захворювань. В зв’язку з цим для лікарів слухачів передатестаційного циклу з офтальмології було прочитано доцентом кафедри Кучуком Олегом Петровичем лекцію на тему: «Зміни органа зору при загальних захворюваннях організму»
 Однією з найгостріших проблем у світі є сліпота та слабкозорість у дітей. Для України проблема дитячої сліпоти та слабкозорості, на жаль, дуже актуальна. Близько однієї тисячі діток стають сліпими на обидва ока щорічно і більше трьох тисяч втрачають зір на одному оці. Тому профілактика дитячої сліпоти є одним з пріоритетів сучасної охорони здоров'я як у світі, так і в Україні. З цією метою доцент кафедри Сикирицька Тетяна Богданівна провела консультативний огляд дітей з вадами зору на базі оптики «Люксор», виступила на каналі ТВА в програмі «Міні Мікс» з порадами, як зберігти зір дитині в умовах сучасних зорових навантажень. Асистент кафедри Ловля Генрієтта Данилівна виступила перед вчителями та школярами школи №1 з доповіддю на тему: «Що погіршує зір? Як поліпшити зір?»
У всьому світі порушення зору найбільш поширене серед чоловіків і жінок у віці 50 років і старше. Незважаючи на те, що більшість випадків порушення зору серед цієї вікової групи, такі як катаракта, можна легко лікувати, в деяких частинах світу все ще необхідно докладати зусилля для забезпечення рівного доступу чоловіків та жінок до офтальмологічних служб.
   Основні факти
Близько 285 мільйонів людей страждають від порушень зору, з яких 45000000 вражені сліпотою і 246 мільйонів мають знижений зір.
Близько 90% людей, що страждають від порушень зору, живуть в країнах, що розвиваються.
На глобальному рівні основною причиною порушень зору є некореговані аномалії рефракції, а в країнах з середнім і низьким рівнем доходу основною причиною сліпоти є катаракта.
 За останні 20 років кількість людей, які страждають від порушень зору в результаті інфекційних хвороб, значно зменшилася.
80% всіх випадків порушення зору можна запобігти або вилікувати.
   Хто піддається ризику?
 - Приблизно 90% людей з порушеннями зору живуть в країнах, що розвиваються.
 - Люди у віці 50 років і старше
 - Близько 65% всіх людей, що страждають від порушень зору, - це люди у віці 50 років і старше, в той час як ця вікова група становить 20% населення світу.
 - Діти у віці до 15 років
 - Було виявлено, що 19 мільйонів дітей страждають від порушень зору. 12000000 з них мають порушення зору через аномалій рефракції - станів, які легко діагностуються і корегуються. 1,4 мільйона дітей є сліпими на все життя.
Зміни протягом останніх 20 років
В цілому, незважаючи на старіння глобального населення, масштаби порушень зору в світі з початку 1990-х років зменшилися. Це відбулося, переважно, в результаті зниження показників порушення зору в результаті інфекційних хвороб завдяки узгодженим діям в області суспільної охорони здоров'я.