23 квітня – Всесвітній день книги і авторського права

23 квітня – Всесвітній день книги і авторського права
Генеральною конференцією ЮНЕСКО в 1995 році у Парижі було засновано Всесвітній день книги і авторського права.
 
Американський експерт із саморозвитку Жордін Кормьєр назвала чотири безсумнівні переваги читання книг:
 
З'являється натхнення. Читання книг стимулює розумову діяльність людини, покращує пам'ять і підвищує творчий потенціал. Книжка може надихнути на створення нових проектів, ідей, на подорожі або отримання будь-якого іншого цінного досвіду.
 
Підвищується впевненість у собі. Читання допомагає розширити словниковий запас і межі інтелекту. Відчуваючи себе більш обізнаною у різних питаннях, людина стає більш впевненою у своїх силах і підготовленою до будь-яких життєвих викликів.
 
Розвивається розуміння чужих точок зору. Люди, які часто читають, як правило, більш чутливі, ніж ті, хто цього не робить. Читання книг розвиває соціальні навички і здатність до емпатії. Занурюючись в незнайомі ситуації і знайомлячись з різними персонажами на сторінках книг, людина розширює рамки власних поглядів і починає краще розуміти інших людей.
 
Якщо ви систематично будете читати перед сном, то незабаром організм звикне до цього, і тоді читання стане своєрідним сигналом, що говорить про швидке відході до сну. Таким чином можливо поліпшите свій сон і вранці відчувати себе бадьоріше.
 
Зменшується стрес. Читання – це своєрідна форма релаксації. Книга здатна одночасно і активізувати мислення, і розслабити, відволікти від проблем. Читання книг справді бореться зі стресом і поганим настроєм.
 
Читання – невід’ємний процес формування особистості. У процесі читання у людини активно працює головний мозок, причому обидві півкулі, читаючи (робота лівої півкулі) людина постійно малює в своїй уяві образи і картинки відбувається в сюжеті (це вже робота правої півкулі). Тим самим людина доставляє собі не тільки задоволення від читання, але і тренує, розвиває здібності мозку. Коли ви читаєте, активність мозку збільшується, що благотворно позначається на його стані, що є профілактикою у виникненні атрофічних захворювань головного мозку.
 
Читання покращує концентрацію уваги. При читанні необхідно концентруватися на змісті твору, не відволікаючись на сторонні предмети. Цей навик дуже корисний при будь-якій іншій діяльності. Також читання книг розвиває об'єктивність і здатність приймати виважені рішення.
 
Людське око краще сприймає інформацію, надруковану на папері, ніж ту, яка світиться на моніторі комп’ютера або ноутбука. Швидкість читання паперового носія більш висока і очі не так швидко втомлюються.
 
Книги – найкраща заміна ноотропам – лікам, що стимулюють розумову діяльність, покращують пам’ять і підвищують здатність до навчання. Якщо ноотропи з часом перестають мати хоча б якийсь ефект, читання постійно покращуватиме ваш розум. Окрім цього, побічні ефекти читання давним-давно відомі, чого не скажеш про пігулки. 
 
Американський філософ Єрік Хоффнер якось сказав: «Наодинці з собою ми в поганій компанії». Однак це можна виправити, хоча й доведеться добряче попрацювати. Читаючи книги, роблячи паузи для роздумів і постійно покращуючи себе, ми здатні розвинути звичку спокійно сидіти в кімнаті наодинці. Так можна побороти одну з найголовніших проблем людства, про яку говорив французький математик Блез Паскаль: «Усе нещастя людей від того, що вони не здатні спокійно сидіти у своїй кімнаті».
 
Бібліотерапія – (від biblion – книга + терапія) – лікувальний вплив на психіку хворої людини за допомогою спеціально підібраних книг.
 
Завдання бібліотерапії:
 
відключення від діючої психотравматичної ситуації («відхід» у книгу);
 
деактуалізація власних, існуючих життєвих переживань;
 
вироблення «ідеалу поведінки» у подальшому.
 
вироблення більш оптимістичного погляду на життя;
 
зміна власних реакцій на ситуацію, яка травмує психіку;
 
покращення контакту з людьми – у родині, з друзями, у школі тощо;
 
вироблення важливого вміння постати на точку зору іншої людини та зрозуміти мотиви її вчинків (особистісна децентрація);
 
більш виважене та спокійне ставитися до людей, які тобі неприємні;
 
Матеріал підготувала: асистент кафедри нервових хвороб, психіатрії та медичної психології Світлана Савка
Вівторок, 24 квітня 2018