Викладачка БДМУ взяла участь у тренінгу з питань профілактики ретинопатії

Викладачка БДМУ взяла участь у тренінгу з питань профілактики ретинопатії

6–7 червня у м. Київ відбувся семінар–тренінг на тему «Профілактика ретинопатії передчасно народжених дітей»,

у якому взяли участь асистент кафедри педіатрії, неонатології та перинатальної медицини БДМУ, д.мед.н. Бабінцева Анастасія Генадіївна та лікар-офтальмолог КМУ «Обласна дитяча клінічна лікарня» Менчий Наталія Ярославівна.

Організаторами даного семінару виступили Міністерство охорони здоров’я України, ГО «Українська Академія Педіатрії–Союз Медичних Спеціальностей» та Міжнародна лікарська організація «Eye Samaritans International».

Проблема ретинопатії у дітей є надзвичайно актуальною для України. Ретинопатія передчасно народжених (РПН) є провідною причиною розвитку сліпоти у дітей. Щороку близько 2000 маленьких українців потерпають від цієї недуги та потребують лікування. Патологічні зміни зору, що виникають після народження, стають важливим фактором інвалідизації, низької якості життя самої дитини та її сім’ї.

Основною метою даного семінару-тренінгу був ситуаційний аналіз РПН як причини сліпоти в Україні для подальшої розробки програми скринінгу, профілактики та лікування РПН. У рамках заходу було розглянуто такі питання, як оцінка та демографічна характеристики населення, що знаходиться під ризиком РПН; розробка методології для документування частоти та чинників ризику РПН; ситуаційний аналіз по різним областям України; розробка рекомендацій щодо проведення скринінгу РПН; підвищення інформованості про важливість початкової стабілізації та неонатальної допомоги у профілактиці РПН; впровадження керівних принципів щодо вдосконалення лікування новонароджених з РПН.

«Eye Samaritans International» – це корпорація, заснована в 2014 році в США з метою залучення коштів для організації боротьби з дитячою сліпотою внаслідок РПН, у тому числі в Україні та країнах Східної Європи. Фонди отримуються в Сполучених Штатах та витрачаються на навчання, освіту та обладнання через семінари, стажування для лікарів та медичних сестер, он-лайн навчання та очного стажування у провідних клініках Європи та США.

Спікерами семінару виступили світові експерти в галузі неонатології та дитячої офтальмології з Великобританії та США. Алан Б. Річардс, доктор медичних наук, доцент офтальмології (LSU Health Sciences Center, Shreveport, LA, USA) представив основні цілі тренінгу та роль «Eye Samaritans International» у боротьбі зі сліпотою в усьому світі, провів обговорення стандартизації критеріїв відбору, терміни першого обстеження та ведення документації з лікарями-офтальмологами. Клер Гілберт, доктор медичних наук (Лондонська школа тропічної медицини та гігієни, Лондон, Велика Британія) представила доповіді на тему «РПН як причину сліпоти у дітей в усьому світі та в Україні», «Моніторинг програм РПН»; Грехем Куінн, доктор медичних наук, MSCE (Дитяча лікарня Філадельфії, Філадельфія, штат Пенсільванія, США) – «Підходи до скринінгу: переваги та недоліки», «Лікування РПН: лазер і анти-VEGF, переваги та недоліки». Неонатолог Шахід Хуссейн, MD, FRCPCH (Королівська університетська лікарня Хомертон, Лондон, Велика Британія) представив доповіді: «Нові розробки в області допомоги новонародженим», «Роль команди неонатологів і медсестер у ведені РПН», «Профілактика неонатального сепсису». Джулі Фланаган, медсестра NICU (Манчестерський фонд NHS Trust, Манчестер, Велика Британія) провела ексклюзивний майстер-клас «Неонатальні медсестри: як поліпшити використання кисню». Нарендран Венкатапаті, офтальмолог (Aravind Eye Hospital [Coimbatore], Тамілнаду, Індія) поділився власним досвідом щодо скринінгу РПН в Індії та використання Retcam.

У якості спікерів семінару виступили провідні фахівці та практичні лікарі з України. Професор, д.мед.н. Шунько Є.Є. представила доповіді на тему «Допомога новонародженим в Україні: досягнення та виклики» та «Регіоналізація перинатальних послуг: де Україна зараз?»; професор, д.мед.н. Кисельова М.М. – «Профілактика ретинопатії недоношених. Коли розпочинати? Чи маємо право, хоч на коротко забути?», доцент, к.мед.н. Костюк О.О. – «Внутрішньолікарняні інфекції в неонатологічних стаціонарах: ризики та профілактика. Практичні поради в умовах існуючої реальності», лікар-офтальмолог Федчук К. – «Клінічні особливості та класифікація РПН», «РПН: огляди та лікування». Під час секції, яка присвячена початковій стабілізації новонароджених, Бабінцева А.Г. виступила з доповіддю «Гостре пошкодження нирок у новонароджених: чинники ризику, принципи діагностики та додіалізний менеджмент».

У заході взяли участь більше 150 лікарів-неонатологів, дитячих офтальмологів та неонатальних медичних сестер з 19 областей України. Групи фахівців з різних областей України представили стендові доповіді щодо стану проблеми РПН, а також поділилися досвідом профілактики, діагностики та лікування даної патології у передчасно народжених дітей. 

Відповідно до результатів проведення семінару-тренінгу «Профілактика ретинопатії передчасно народжених дітей» розроблена програма скринінгу передчасно народжених дітей на РПН, яка запропонована до впровадження у всіх регіонах України.

 

Галерея зображень: 
Викладачка БДМУ взяла участь у тренінгу з питань профілактики ретинопатії
Викладачка БДМУ взяла участь у тренінгу з питань профілактики ретинопатії
Викладачка БДМУ взяла участь у тренінгу з питань профілактики ретинопатії
Викладачка БДМУ взяла участь у тренінгу з питань профілактики ретинопатії