Трансплантація в Україні – сучасне і майбутнє, етичні та нормативно-правові аспекти

Трансплантація в Україні – сучасне і майбутнє, етичні та нормативно-правові аспекти

ЛЕКЦІЯ З МІНІСТРОМ. 31 травня відбулася відкрита он-лайн лекція Міністра охорони здоров’я України, члена-кореспондента НАМН України, професора Раїси Богатирьової з питання “Трансплантація в Україні – сучасне і майбутнє, етичні та нормативно-правові аспекти” із залученням до обговорення колективів усіх вищих медичних (фармацевтичних) навчальних закладів.
“Трансплантологія є індикатором рівня розвитку медичної галузі, науково-практичного потенціалу держави та ступеня зрілості суспільства”. Відсутність або недостатній розвиток трансплантології – це рівень країни третього світу. Тільки в поєднанні зусиль, і найголовніше – зусиль медичної спільноти і громадськості, можна подолати кризу, що спіткала трансплантологію, та вивести цю галузь на європейський рівень”, – зазначила Міністр охорони здоров’я України Раїса Богатирьова під час відкритої лекції.
“Саме завдяки проведенню активної інформаційної компанії та відкритим дискусіям було розвіяно трансплантаційні міфи, а медики і громадськість порозумілися. Наочним результатом цієї кампанії є збільшення до 70% громадян, що позитивно ставляться до посмертного донорства та введення презумпції згоди”, – повідомила глава МОЗ України.
“На даний час українські трансплантологи, докладаючи значних професійних та психоемоційних зусиль, впродовж року здатні допомогти лише близько сотні хворим з хронічною нирковою недостатністю та 12-15 хворим з патологією печінки”, – зауважила Раїса Богатирьова.
Міністр зазначила, що подолати суспільну недовіру до трансплантології та посмертного донорства можна лише поєднавши зусилля всіх органів центральної виконавчої влади, місцевих органів самоврядування, правоохоронних органів, громадських організацій та релігійних конфесій.
“Прикладом такої співпраці може бути суспільне широке обговорення змін до діючої редакції Закону “Про трансплантацію”. Запропоновані провідними фахівцями-трансплантологами зміни до зазначеного закону, в тому числі і введення “презумпції згоди”, були обговорені у всіх регіонах нашої країни на так званих круглих столах”, – сказала Раїса Богатирьова.
Від Буковинського державного медичного університету участь в конференції взяли професор Тарас Бойчук, ректор університету, проректори, члени Вченої ради, завідувачі кафедр, лікарі-інтерни, студенти старших курсів. Для тих, хто не зміг бути присутнім в залі, велася он-лайн трансляція лекції на сайті БДМУ.