Розлади аутистичного спектру (РАС): фокус уваги на харчуванні

Під час заходу
Упродовж 23-24 березня у Києві проходив круглий стіл «Розлади аутистичного спектру (РАС): фокус уваги на харчуванні».
 
З доповіддю та в обговоренні основних питань взяла участь Мирослава Березова, к.мед.н., асистент кафедри внутрішньої медицини та інфекційних хвороб БДМУ.
 
На сьогодні ще мало інформації з належною доказовою базою щодо дієтичної корекції у пацієнтів з розладами аутистичного спектру. Проблеми з харчуванням розвиваються у значної частини пацієнтів даної категорії. Часто діти віддають перевагу одній і тій же їжі, обмежуючи діапазон споживаних продуктів на стільки, що це згодом призводить до дефіциту поживних речовин у довгостроковій перспективі.
 
Відмовляючись від фруктів та овочів перевага надається крохмальвмісним продуктам, снекам та обробленим продуктам. Така поведінка і харчовий вибір зумовлені харчовою неофобією та сенсорними порушеннями. Спостерігаються порушення об'єму спожитої їжі, неможливість харчуватися в школі, тривалі проміжки часу між харчуванням, вживання в їжу нехарчових продуктів.
 
Пацієнтам з РАС характерні функціонально-запальні захворювання ШКТ. За даними Whitehead, Palsson і Jones поява функціонально-запальних захворювань шлунково-кишкового тракту характерна для 94% випадків пацієнтів з порушеннями ментальної сфери. Наявні симптоми ураження шлунково-кишкового тракту не тільки співвідносяться із тяжкістю симптомів РАС, а і можуть погіршувати симптоматику.
 
Дієтична корекція харчування пропонується як один з терапевтичних засобів для полегшення симптомів РАС. Останні невеликі дослідження свідчать, що призначення дієтичного харчування може покращити загальний стан пацієнтів та навіть зменшити прояви РАС.
Понеділок, 02 квітня 2018