День дітей-винахідників

День дітей-винахідників

Упродовж всієї історії людства винахідливість підростаючого покоління, особливо дітей, не раз заслуговувала пильної уваги. Це не дивно, адже їх погляд на звичайні для нас об’єкти та ситуації, ще зовсім незвичайний. Вони цілком можуть помітити те, що нами просто проігноровано, з тієї чи іншої причини. Діти – відмінні винахідники.

 

Чому День винахідника 17 січня?

З огляду на незаперечні факти дитячої винахідливості, в міжнародному середовищі виникла ідея щорічного проведення Дня дітей-винахідників. Датою цієї календарної події була обрана дата народження президента США Бенджаміна Франкліна – 17 січня. Він народився в неділю, 17 січня 1706 року в Бостоні, штат Массачусетс. Звичайно ж він не відразу став знаменитим американським політичним діячем, дипломатом, енциклопедистом і письменником. З дитинства Бенджамін Франклін був досить винахідливий. Коли йому було 12 років, він придумав собі пристосування для більш швидкого плавання і... винайшов ласти, щоправда, майбутній борець за незалежність Штатів пропонував вдягати їх на руки. Пізніше хлопець ввів позначення електрично заряджених станів “+” і “-“, знайшов докази електричної природи блискавки, й у 1752 році запропонував проект громовідводу. У списку його винаходів – крісло-гойдалка та біфокальні окуляри.

Історія знає безліч прикладів винаходів, в яких діти грали одну з ключових ролей.

Шрифт Брайля. Рельєфно-точковий тактильний шрифт, призначений для письма і читання незрячими людьми, в 1824-му розробив французький підліток – 15-річний син чоботаря Луї Брайль. Хлопчик був сліпий із 3-річного віку, а за основу свого шрифту взяв «нічний шрифт» капітана артилерії Шарля Барбьє, який використовувався військовими того часу для читання донесень в темряві. Цей шрифт названий на його честь - шрифт Брайля.

Історія Фруктового морозива. Більше 100 років тому американський підліток Френк Епперсон в 11-річному віці винайшов фруктовий лід на паличці. Саме відкриття відбулося випадково: ввечері хлопчик через забудькуватість залишив сік на вулиці. Вранці в склянці виявилося фруктове морозиво, яке дуже сподобалося друзям і рідним Френка. Коли йому виповнилося 29 років, він запатентував свій винахід. Через 2 роки, в 1925 році, морозиво продавали по всій Америці. Його ціна була дуже низькою, всього 1 цент, а асортимент постійно розширювався.

Прапор Аляски. 13-річний хлопчина Бенні Бенсон брав участь у конкурсі, організованому в 1927 році серед школярів старших класів, і переміг 700 суперників. Пізніше Бенні розповідав, що кожен вечір перед сном він дивився на зірки – звідси й ідея, яка забезпечила  йому перемогу, а також 1000 доларів  і годинник із гравіюванням.

Хто вигадав батут? Перший батут винайшов 16-ти річний хлопець на ім’я Джон Ніссен з Айови в 1930-му році. Одного разу він вирішив натягнути брезент армійського зразка за допомогою гумових амортизаторів на залізний каркас, щоб просто пострибати на своє задоволення. Чому до цього не додумалися і не подбали ті, які називають себе дорослими?

Сучасні діти –винахідники.

Робот-інженер БТІ. 12-річний Максим Лема зі Львова створив робота, що виконує функції інженерів БТІ. Робот сканує приміщення, заміряє площу та за допомогою радіосигналу передає дані на комп’ютер.

Світлодіодний прилад для худоби. Родина 11-річного Річарда Турере володіла стадом рогатої худоби, за яким хлопцеві доводилось доглядати, але вночі на свійських тварин постійно нападали дикі леви. Помітивши, що дикі леви тримаються осторонь при світлі включеного ліхтаря, Річард створив дещо під назвою Lion Lights – світлодіодні лампочки, які запрограмовані періодично меркати в темряві, аби втримати хижаків на відстані. Вони також працюють із сонячною панеллю і старим автомобільним акумулятором.

Клітиний фільтр. У 2011 році 15-річна школярка із Запоріжжя Олена Свєтлова написала комп'ютерну програму, котра значно полегшить життя медпрацівникам та виключить помилки у аналізах крові. "Це фільтр, котрий прибирає з фотографії аналізу клітини заданого типу. Наприклад, на фото "до" є фіолетові крапки - тромбоцити, а на фото "після" - уже немає. Ті, що залишилися, дуже легко підрахувати навіть вручну".

Нове слово в енергетиці. Українець Самуїл Кругляк - десятикласник з Кіровоградської області,ив 2015 році запропонував спосіб отримувати електроенергію з штучно іонізованої хмари, на яку впливає сильне електричне поле, випромінюване іонізуючою вежею. Собівартість цієї електроенергії становитиме всього три копійки.

Навігатор для сліпих. Борис Чубін, Одеський школяр у 2017 році створив унікальний навігаційний міні-комп’ютер для незрячих людей iHelp. Пристрій допомагає людям із вадами зору у переміщенні в населених пунктах та між ними. Цей його винахід був представлений у знаменитій Силіконовій долині.

– Якщо сліпий пасажир летітиме в літаку, мій навігатор автоматично налаштується на країну і місто прибуття, – розповідає про свій винахід Чубін.

Здатність до оригінального творчого мислення дуже поширена серед дітей, навіть, можна сказати, що взагалі притаманна більшості. У світі існує чимало винаходів і відкриттів, авторами яких стали діти. Більшість цих відкриттів уже використовуються в нашому повсякденному житті. Тож нам, дорослим, залишається лише закликати: "Діти! Будьте винахідливі!"

Матеріал підготували співробітники кафедри фізіології ім. Я.Д. Кіршенблата: завкафедри, д.мед.н., професор Ткачук С.С., асистент, к.мед.н. Анцупова В.В.