20 листопада – Всесвітній день дитини

20 листопада – Всесвітній день дитини
З нагоди Дня дитини на кафедрі догляду за хворими та вищої медсестринської освіти було проведено Круглий стіл зі студентами ІІ курсу (медичний факультет №1, спеціальність «Медицина», куратор – асистент кафедри Оксана Юрків), ІV курсу (медичний факультет №4, спеціальність «Педіатрія», куратор – доцент Олена Макарова).
 
 
 
Серед головних проблем про які зазвичай згадують у цей день, можна назвати дитячу смертність. За статистикою ВООЗ, на сьогоднішній день в світі помирає близько 11 млн. дітей молодше 5 років. Безліч дітей вже в наймолодшому віці стають інвалідами, не отримують необхідного рівня освіти, якісної медичної допомоги та інших необхідних умов для нормального життя. Кожна дитина має право зростати у турботливому родинному середовищі та бути захищеною від жорстокого поводження та насильства.
 
Ці та інші права передбачені Конвенцією про права дитини, яка була прийнята резолюцією 44/25 Генеральної асамблеї ООН від 20 листопада 1989 року. Саме тому, щорічно, 20 листопада світова спільнота святкує Всесвітній день дитини.
 
Ця конвенція є основним міжнародним документом із захисту прав дітей. 193 країни, крім США та Сомалі, ратифікували конвенцію ООН про права дитини. 27 лютого 1991 року Верховна Рада України ратифікувала цю конвенцію постановою №789ХІІ (78912), яка набула чинності для України 27 вересня 1991 року. Крім того, у 2003 та 2005 роках Верховна Рада України ратифікувала 2 факультативні протоколи до Конвенції про права дитини щодо торгівлі дітьми, дитячої проституції, дитячої порнографії та щодо участі дітей у збройних конфліктах.
 
Права викладені в Конвенції, умовно можна поділити на 3 частини:
 
Забезпечення: право володіти певними речами, отримувати певні послуги та мати доступ до того і того (мова йде про ім’я та громадянство, медичний догляд, освіту, відпочинок та ігри, опікування інвалідами, сиротами та біженцями).
Захист: право бути захищеними від дій, що завдають шкоди дитині.
Участь: дитина має право бути почутою, коли приймаються рішення, що стосуються її життя. Підростаючи, дитина повинна мати дедалі більше можливостей брати участь у житті суспільства, готуватися до самостійного життя, користуватися правами свободи думки та слова, вибору культури, релігії та мови.