14 листопада – всесвітній день боротьби з цукровим діабетом

14 листопада – всесвітній день боротьби з цукровим діабетом

 
На сьогодні цукровий діабет набув ознак “неінфекційної епідемії”, яка охопила близько третини мільярда жителів нашої планети. За даними експертів ВООЗ, до 2030 року очікується збільшення кількості хворих у 1,5 раза. В Україні за останні 15 років захворюваність на цю ендокринно-обмінну патологію підвищилася вдвічі. Кількість пацієнтів з діабетом ще у 2006 році подолала мільйонну позначку, а вже на початку 2013 року число зареєстрованих хворих досягло 1,3 млн. осіб. В Чернівецькій області на обліку перебуває понад 30 тис. хворих на цукровий діабет.

“Гостроту проблеми визначає не тільки значне поширення захворювання, але і швидкий розвиток ускладнень, що призводять до інвалідності й смерті пацієнтів. Так, хворі на цукровий діабет у різних країнах на 60-85% формують товариства сліпих. Близько 50% осіб із цукровим діабетом типу 1 помирає від хронічної ниркової недостатності. Частота інфаркту міокарда за наявності діабету зростає у 2-5 разів, інсульту – у 4-6 разів, а 50-70% усіх ампутацій нижніх кінцівок, не пов'язаних із травматизмом, припадає на пацієнтів з цим захворюванням,”– розповідає професор Наталія Пашковська, завідувач кафедри клінічної імунології, алергології та ендокринології БДМУ.

Активну лікувально-профілактичну роботу щодо боротьби із цукровим діабетом проводять співробітники та студенти Буковинського державного медичного університету. Зокрема викладачі кафедри клінічної імунології, алергології та ендокринології та студенти долучилися до акції для дітей, хворих на цукровий діабет, яка проводилася 20 жовтня у міському палаці дітей та юнацтва.

Акція “Об‘єднаємося у боротьбі з цукровим діабетом” відбулася 14 листопада у приміщенні поліклінічного відділення Чернівецького обласного ендокринологічного центру за ініціативи викладачів, студентів Буковинського державного медичного університету та співробітників центру. Всім бажаючим було проведене безкоштовне визначення глюкози в крові із подальшою консультацією ендокринологів - співробітників кафедри клінічної імунології, алергології та ендокринології. Всього експрес-методом здійснено 172 аналізи, причому порушення вуглеводного обміну різного вперше виявлено у 18 осіб. Учасники акції також мали можливість отримати консультацію інших кваліфікованих фахівців – імунолога, алерголога, подолога, невролога, медичного психолога. В рамках акції для хворих на цукровий діабет проводилися майстер-класи з питань дієтотерапії та самоконтролю захворювання, поширювалася корисна інформаційна література.

Також упродовж листопада студенти університету виступили з лекціями на тему “Обережно, діабет!” в середніх навчальних закладах міста та області. Більше того, акція набула міжрегіонального характеру (заходи проведені навіть у Івано-Франківській області), оскільки студенти виявили бажання виступити в школах, в яких свого часу навчалися. За словами молодих лекторів, подана в цікавій формі та почута з вуст майже однолітків інформація викликала чи не більшу довіру, ніж звичні настанови вчителів та батьків. Організатори акції сподіваються, що наші юні краяни не тільки будуть здійснювати заходи по попередженню цукрового діабету, а й понесуть отримані знання в свої родини.

Також 14 листопада на кафедрі педіатрії та медичної генетики БДМУ, проведено семінар зі студентами приурочений Всесвітньому дню боротьби з цукровим діабетом. Працівники кафедри спільно із лікарями Обласної клінічної дитячої лікарні провели бесіду-гру із дітьми, хворими на цукровий діабет.

Також в рамках акції співробітниками кафедри клінічної імунології, алергології та ендокринології були проведені інформаційні виступи в лікувально-профілактичних закладах міста та області з актуальних питань діабетології. На вулицях та площах нашого міста члени студентського наукового гуртка кафедри впродовж місяця поширювали та продовжують поширювати листівки з інформацією про це захворювання та проводять анкетування городян з метою встановлення ступеня ризику виникнення цукрового діабету. Інформація, яка має бути озвучена і усвідомлена кожним, украй проста: діабет – нестримно зростаюча епідемія, але зміна способу життя може запобігти катастрофі.