Вбиває не так COVID-19, як реакція імунітету на нього, – фахівець БДМУ

Буковинський державний медичний університет
Як імунітет бореться з коронавірусом, чому помирають і молоді, і старші люди, пояснила Галина Коваль, професор кафедри клінічної імунології, алергології та ендокринології БДМУ, доктор медичних наук.
 
– Які особливості відповіді імунної системи саме на даний тип коронавірусу?
 
– Основна особливість відповіді чи реакції імунної системи на даний вид коронавірусу полягає в тому, що у частини людей відбувається надто сильна,  я б сказала, неадекватно агресивна захисна реакція на вторгнення цього вірусу, яка призводить до вивільнення величезної кількості запальних речовин, які, викликаючи надсильне запалення, сприяють розвитку тяжких летальних ускладнень. Тобто вбиває не так сам вірус, як реакція імунітету на нього. У літературі це явище найчастіше називають «цитокіновим штормом».
 
Подібний шторм притаманний і для інших вірусів, зокрема, він розвивався і у відповідь на вірус свинячого грипу, однак тоді частота такого явища була нижчою. «Реакцію захисту організму можна порівняти із запеклою битвою»
 
– Тобто така негативна реакція мала би бути лише у тих, у кого імунітет може дати таку надсильну відсіч вірусу? А помирають, на жаль, і старші люди, і молоді. Від чого це залежить? Кому вдається перемогти коронавірус?
 
– Теоретично,  розвиток цитокінового шторму мав би розвиватися лише в людей, котрі мають резерв для його виникнення. Навіть спостерігали легший перебіг захворювання у деяких людей,  які приймали препарати з імуносупресивною дією. Але насправді не все так просто – надалі виявляли смертність у цих когортах людей також. Реакція організму на вірус повинна мати чітку злагоджену роботу, передаючи правильні сигнали на всіх етапах розвитку інфекції, починаючи від потрапляння в організм, контролю над розмноженням, знищенням та формуванням захисного імунітету. І на кожному з цих етапів відіграють роль свої чинники.
 
Кожна людина має вроджені та набуті фактори і механізми захисту від інфекції, які у здоровому організмі або при зустрічі із не дуже підступним ворогом (чого не можемо сказати про даний коронавірус) працюють  злагоджено та мають генетичну здатність дати адекватну відсіч вірусу так, щоб і його знищити, і при цьому щоб і своїх клітин менше постраждало.
 
Реакцію захисту організму у деякій мірі можна порівняти із запеклою битвою, коли у хід ідуть всі можливі види зброї і воїнів – і клітини із датчиками, які вловлюють «чужого»  на території, і сигнали тривоги у вигляді цитокінів, які закликають мужніх воїнів – клітин-кілерів й інших  та запускають «гармати» у вигляді різних речовин. Зрозуміло, що така боротьба часто не проходить без жертв із боку організму, але завершується одужанням із набуттям захисного імунітету у вигляді  антитіл та клітин пам’яті (особливість та ефективність набутого імунітету теж лише має дослідитися).  Однак у частини молодих людей може бути дефіцит чи неправильна функція якогось з цих компонентів, скажімо, не вистачає «виловлюючих датчиків» на клітинах – і тоді вірус безперешкодно проникає чи, навпаки, ці датчики надто агресивно сигналізують, закликаючи більше війська, ніж потрібно, і тоді розвивається цитокіновий шторм. Тоді вже тяжко хворіють і помирають незалежно від віку – і молоді люди, і діти. Людина може до зустрічі із таким вірусом і не мати проявів таких порушень, не здогадуватися про таке.
 
А у людей старшого віку, зазвичай, присутні супутні захворювання, які  виснажують та перешкоджають імунній системі діяти ефективно. І вона тоді теж часто просто відчайдушно кидається в бій проти ворога, забуваючи, що частина із її факторів уже підтримують хронічні процеси і, таким чином, ще більше посилює запалення, замість того, щоб допомогти одужати. Варіантів і сценаріїв є багато і їх ще лише потрібно вивчити. Так, щоб було зрозуміліше, окрім СНІДу описано близько 300 вроджених дефектів імунітету різної тяжкості і значимості.
 
– Але як же тоді заходи захисту та карантин можуть вберегти нас?
 
– Саме ці заходи можуть найбільше вберегти. Оскільки на етапі потрапляння вірусу чи не найважливішу роль відіграє кількість віріонів. Існує таке поняття, як інфікуюча або заражаюча доза. Інфікуюча доза для кожного збудника своя. До прикладу, для ВІЛ це близько 10000 віріонів, а для чуми – всього одна або кілька бактерій. Заразна доза для вірусу  SARS Cov-2 наразі невідома. Але чим менше її потрапить в організм, тим легше організму буде впоратися з нею, оскільки при потраплянні кількості меншої, ніж ця доза, зазвичай розвиватиметься імунітет або легка форма захворювання. При потраплянні більшої дози – зростає ризик захворіти і тяжкість перебігу хвороби теж може залежати від кількості одержаного вірусу.  Ми маємо багато таких практичних прикладів, коли на самоізоляції в одній квартирі знаходився один хворий член родини, а інші не захворіли, строго дотримуючись рекомендацій. Такі випадки вже описані і для ситуацій, коли хворою була молода особа, а члени родини – старші люди, але  у них виробився імунітет без хвороби. Тому так важливо дотримуватися правил – носити  маски, ретельно мити руки та обробляти предмети,  які могли бути інфікованими, не торкатись руками обличчя, дотримуватись правил карантину.
 
– Як сьогодні можна зміцнити імунітет? Чи вартує вживати імуностимулюючі засоби?
 
– Для здорової людини підтримка імунітету не потребує якихось спеціальних підтримуючих дій, окрім загальноприйнятих рекомендацій здорового способу життя:  повноцінного раціонального харчування, балансу праці та відпочинку, фізичної активності, загартовування, позитивних емоцій.
 
А ось жодні препарати самостійно вживати не можна. Особливо це стосується розрекламованих так званих «імуностимулюючих» засобів  – більшість з них не пройшла жодних доказових досліджень не лише на предмет впливу на коронавірус, а й на інші захворювання.
 
Справжні дієві засоби, які мають вплив на імунітет, без рецепта не продаються і призначаються лише за строгими показами. А ось засоби із недоведеною ефективністю парадоксально супроводжуються недобросовісною та неправдивою рекламою, яка часто наділяє їх властивостями, якими вони не володіють, зокрема, противірусними. Проте, якщо розібратись глибше, то більшість з них є стимуляторами вивільнення імунних білків, зокрема, інтерферонів,  штучно вивільняти які  в період гострого запального процесу вкрай небезпечно! Організм людини без імунодефіциту сам виділить інтерферони у відповідь на вірус. А ось «дрів-цитокінів» у вогнище вищеназваного вбивчого цитокінового шторму імуностимулятор може накидати чимало чи й сам спровокувати  його.