ПІШАК ВАСИЛЬ ПАВЛОВИЧ

ПІШАК  ВАСИЛЬ ПАВЛОВИЧ
Завідувач кафедри медичної біології, генетики та фармацевтичної ботаніки, доктор медичних наук, професор, академік УАН вищої освіти України, член-кореспондент НАПН України, заслужений працівник народної освіти України, лауреат державної премії України в галузі науки і техніки та премії імені О.О.Богомольця НАН України, ректор Буковинського державного медичного університету (1993–2010)
 
Василь Павлович Пішак – відомий учений у галузі медичної біології, генетики.
Народився 3 листопада 1940 року в с. Селище Сокирянського району Чернівецької області у селянській родині. Батьки, світлої пам’яті, Павло Петрович та Марія Олексіївна навчали своїх дітей любити працю та поважати людей.
Навчаючись у школі, захопився дивовижним світом біології. Тому після закінчення восьмого класу доля спрямувала його у Чернівецьке медичне училище, яке він закінчив у 1957 році та здобув фах фельдшера. Згодом вступив на лікувальний факультет Чернівецького державного медичного інституту й у 1966 році успішно завершив навчання. Одразу після закінчення ВНЗ одержує направлення на кафедру тоді ще медичної біології та генетики, де працює й донині, пройшовши шлях від асистента, старшого викладача, доцента, до професора, завідувача кафедри медичної біології, генетики та фармацевтичної ботаніки. Без перебільшення сьогодні можна сказати, що інститут став для нього і життям, і долею.
Василь Павлович завжди жадібно поглинав знання, і в 1974 році здобув ще один фах, навчаючись на вечірньому відділенні біологічного факультету Чернівецького державного університету імені Юрія Федьковича.
Впродовж 1981–1985 років В.П. Пішак обіймав посаду декана педіатричного, а в 1985–1993 роки – декана лікувального факультету.
З 1993 року Василь Павлович Пішак – ректор Чернівецького медичного інституту (з 1994 року – Буковинська державна медична академія; з 2005 року Буковинський державний медичний університет), з 2010 року – завідувач кафедри медичної біології, генетики та фармацевтичної ботаніки.
Основні напрями наукових досліджень В.П. Пішака – ендокринна система, структурна і функціональна організація хроноритмів людини і тварин. У його працях досліджено місце й роль шишкоподібної залози в забезпеченні функцій нирок в онтогенезі та філогенезі.
Василь Павлович є автором понад 1000 наукових та навчально-методичних праць, 44 винаходів, 112 монографій, підручників і навчальних посібників. Під керівництвом професора В.П. Пішака виконано й захищено 20 кандидатських і 7 докторських дисертацій.
Він – член редколегій або редакційних рад часописів „Експериментальна та клінічна фізіологія і біохімія”, „Фізіологічного журналу” та „Acta medica leopoliensia”.
З часу призначення Василя Павловича на посаду ректора вперше в Україні на базі Буковинського державного медичного університету втілено систему ступеневої освіти, яка об’єднала медичний ліцей, медичні коледжі, університет. 
Василь Павлович постійно вболівав за умови праці своїх співробітників і навчання студентів. Завдяки йому відремонтовано навчальні корпуси, відкрито нові та вдосконалено старі читальні зали, обладнано спортивні майданчики, створено редакційно-видавничий відділ і відреставровано музей університету. Великого значення ректор надавав питанням медичної етики та деонтології.
Про визнання університету як високопрофесійного закладу медичної науки й освіти свідчать проведення на його базі Першого всеукраїнського з’їзду молодших медичних і фармацевтичних спеціалістів України, конгресу Світової федерації українських лікарських товариств, міжнародних конференцій, з’їздів, симпозіумів та інших наукових форумів. Розширилося партнерство з науковими й медичними працівниками Німеччини, Швеції, США, Канади, Австрії, Голландії, Польщі, Казахстану та ін.
За активне впровадження у навчально-виховний процес педагогічних інновацій та нових освітніх технологій у 2000 році Міністерство освіти і науки України нагородило Буковинський державний медичний університет дипломом III Міжнародної виставки навчальних закладів „Сучасна освіта в Україні – 2000”. У 2001 році цей ВНЗ виборов третє місце у номінації „Наукова діяльність” у державному рейтингу серед вищих медичних (фармацевтичних) навчальних закладів III–IV рівнів акредитації. У тому ж році університет нагородили дипломом міжнародного академічного рейтингу популярності та якості „Золота Фортуна”.
В.П. Пішак – постійно читає лекції та публікує матеріали про здоровий спосіб життя й охорону навколишнього середовища. Неодноразово виїжджав за кордон у складі делегацій Міністерства охорони здоров’я України до Сполучених Штатів Америки, Канади, Індії та інших країн. У складі делегацій Чернівецької міської ради – до США, Австрії, Польщі.
Різнобічна діяльність В.П. Пішака відзначена урядовими нагородами. За видатні досягнення в галузі охорони здоров’я Василь Павлович нагороджений орденами „Знак пошани”, кавалер орденів „За заслуги” III та II ступенів, знаком „Відмінник охорони здоров’я”. Лауреат обласних премій імені Ю. Федьковича та імені О. Поповича. Його ім’я включено до альманаху „Золота книга української еліти”. У 2000 році В.П. Пішака обрано почесним громадянином м. Чернівців. У 2005 році за вагомий внесок у розвиток медичної галузі отримав Подяку від Президента України.
У парі із дружиною Марією Миколаївною, яка працює лікарем-ендокринологом, виховали дочку Ольгу, яка нині є доктором медичних наук, професором. Онука Олена вирішила продовжити лікарську династію Пішаків та отримала фармацевтичну освіту, онучка Анна – школярка.
У студентських та викладацьких колах Василя Павловича знають як талановитого педагога, сміливого експериментатора, лікаря-професіонала, непересічну особистість.
Його життєве кредо: „Доки дихаю – сподіваюсь” (Dum Spiro, spero. (Овідій)). Хобі – бджільництво.
Основні наукові праці: 1. Резников А.Г., Пишак В.П., Носенко Н.Д. и др. Пренатальний стрес и нейроэндокринная патология. – Черновці: Медакадемия, 2004. – 351с. 2. Медична біологія / За ред. В.П. Пішака, Ю.І. Бажори. Підручник. – Вінниця: Нова Книга, 2009. – 656с. 3. Сорокман Т.В., Пішак В.П., Ластівка I.В. та ін. Клінічна генетика. – Чернівці: Медуніверситет, 2006. – 449с. 4. Пішак В.П., Бажора Ю.І., Волосовець О.П. та ін. Паразитарні хвороби в дітей. – Чернівці: БДМУ, 2007. – 452 с. 5. Дитячі хвороби. Підручник у 2-х кни¬гах / За ред. Т.В. Сорокман, В.П. Пішака. – Чернівці: Медуніверситет, 2009. 6. Ендокринологія / За ред. П.М. Боднара. Національний підручник. – Вінниця, Нова книга, 2013р. – 404 с. 
 
 
Випускників твоїх славетні імена/ Т.М. Бойчук, В.Ф. Мислицький, В.Т. Бачинський, В.В. Білоокий, О.І. Іващук,  О.Ф. Кулик, С.С. Ткачук, М.Д. Лютик // Видавництво Чернівці:"Місто".-2014.-с. 240