Вельмишановні випускники БДМУ, 1 листопада 2018 року відбудуться урочистості та концерт з нагоди 55-річчя народного аматорського...

Сучасні аспекти профілактики оніхомікозів

Інтенсивне зростання в останнє десятиліття контингентів хворих в різних вікових і соціальних групах населення поставив проблему поширеності грибкових захворювань в один ряд з іншими гострими медико-соціальними проблемами.

Особливої актуальності грибкова інфекція набуває у зв'язку зі зниженням імунітету у більшої частини населення, а також із зростанням імунодефіцитних станів. Науці відомо більше 100000 видів грибів, з яких близько 500 є патогенними для людини.

Подальший розвиток масових видів фізкультури і спорту, розширення мережі спортивних залів і басейнів підвищують небезпеку подальшого зростання захворюваності і потребують прийняття превентивних заходів. Враховуючи що практично чверть дорослого населення України страдає грибковими захворюваннями стоп (шкіри і нігтів), збільшення інтенсивності спілкування хворих зі здоровим контингентом ще більше ускладнить ситуацію, тому також сприятиме висока поширеність атипових і стертих форм дерматомікозів.

Факторами, що сприяють розвитку грибкової патології, може послужити ряд причин, в тому числі, скупченість населення, недотримання санітарних норм, особистої гігієни і т.д., а також соматична обтяженість. Ефективність профілактичних заходів і своєчасне призначення протигрибкової терапії в значній мірі визначають терміни дозволу мікотичного процесу в осередках ураження і знижують можливість інфікування оточуючих.

Все це свідчить про актуальність розробки профілактичних заходів серед груп ризику.

Профілактичні заходи при оніхомікозі зводяться до того, щоб не допустити розвиток інфекції у тих, то ще не хворів (первинна профілактика), а у тих, хто перехворів – запобігти її рецидиву або повторного виникнення (вторинна профілактика).

Відповідно до рівня профілактичних заходів виділяють особисту (індивідуальну) профілактику і суспільну, яка ставить за мету запобігти поширенню інфекції серед груп населення. Різновидом громадської профілактики є професійна, спрямована на запобігання захворювання в окремих колективах (військовослужбовці, спортсмени, шахтарі).

Заходи первинної особистої профілактики включають особисту гігієну, догляд за нігтями, усунення або компенсацію факторів ризику, профілактичне використання місцевих антимікотиків при відвідуванні місць загального користування, а також своєчасне виявлення і лікування мікозу стоп.

Первинна громадська профілактика багато в чому забезпечується санітарно-гігієнічною освітою населення. До її завдань входить не тільки рекомендації про те, як уникнути зараження, але і роз'яснення необхідності лікування для уже захворівших оніхомікозом (тобто своєчасне виявлення і санація джерела інфекції на рівні популяції). Не секрет, що багато хворих з тривалим перебігом інфекції лікувалися ще в той час, коли не існувало сучасних високоефективнантих антимікотиків. Зазнавши невдачі терапії, ці пацієнти нерідко розчаровуються в можливостях медицини і не вірять в одужання. Таким хворим слід роз'яснювати можливість лікування і підвищувати їх мотивацію до лікування.

Перспективним є сучасний варіант суспільної профілактики – проекти по типу "гаряча лінія", спрямовані на залучення населення за допомогою засобів масової інформації, а також телефонні консультації лікаря з заочною експрес-діагностикою оніхомікоза і мотивацією звернутися за лікуванням.

Іншим завданням громадської профілактики є заходи в місцях загального користування, що включають їх дезінфекцію та виявлення хворих мікозом стоп або оніхомікозом серед обслуговуючого персоналу і відвідувачів.

Не завжди помітна для лікарів межа між рецидивом і реінфекцією може ускладнювати заходи вторинної профілактики оніхомікозу. Регулярні і ретельні профілактичні процедури практично повністю позбавляють від ризику зараження грибковою інфекцією.

Матеріал підготував:  к.мед.н. доцент кафедри дерматовенерології Перепічка М.П.
П'ятниця, 20 квітня 2018

1 Червня – День захисту дітей

День захисту дітей

БЛАГОДІЙНА АКЦІЯ. До Всесвітнього Дня захисту дітей лікарі-інтерни першого і другого року навчання, студенти стоматологічного факультету Буковинського державного медичного університету, викладачі кафедри хірургічної і дитячої стоматології відвідали з подарунками Чернівецький міський притулок для дітей-сиріт та дітей позбавлених батьківської опіки.
 Також викладачами кафедри та лікарями-інтернами було проведено завершення планової санації вихованців Чернівецького багатопрофільного ліцею для обдарованих дітей.

10 вересня – Всесвітній день запобігання самогубствам

Самогубство – це слабість, капітуляція, воно ніколи не може бути виправданим, навіть тоді, коли людина втратила все – кохання, здоров’я, віру в себе, сенс життя. Прикро, але за останніми даними Державного комітету статистики України станом на січень-вересень 2006 року на 100 тисяч населення припадає скоєння 22 суїцидів. В порівняльному аналізі – ця причина смерті є найпоширенішою після природної смерті (від хвороб системи кровообігу), смерті від новоутворень та смерті від зовнішніх причин.

100-річчя Української революції 1917-1921 рр.

З метою гідного вшанування традицій боротьби за соборність і незалежність України та військової звитяги захисників рідної землі, творців національної державності, виховання патріотизму

11 грудня – Всесвітній день хворого на бронхіальну астму

Всесвітній день хворого на бронхіальну астму

Бронхіальна астма одна з найбільш поширених захворювань. На сьогодні у світі на цю хворобу страждають близько 300 млн. людей. Поширеність бронхіальної астми залежить від низки фактів: інтенсивності експозиції алергенів, забруднення навколишнього середовища, зміни харчового раціону, імунної реактивності і генетичних особливостей.