Дентофобія

Дентофобія
Понеділок, 12 лютого 2018
Одного разу запитали чоловіка, чого він боїться найбільше? І він відповів: «Найбільше у всьому світі я боюся стоматологів, хоча ні, не стоматологів, а темноти, бо хто знає, скільки в темноті може бути стоматологів?».
 
Дентофобія, саме так називають боязнь лікарів-стоматологів.
 
Це найпоширеніша фобія у світі, на неї хворіють більше половини населення земної кулі. За статистикою США і Великобританії з’ясовано, що найбільший страх у пацієнтів від звуку бор машини. У пацієнтів значно частішає пульс, пришвидшується дихання, що може повести за собою навіть приступ панічної атаки. Також за цією  статистикою жіноча половина людства боїться більше аніж чоловіча, а чоловіки очікують на більшу біль. Якщо порівнювати вікові категорії населення, то більше за всіх бояться пацієнти віком 18-23 роки.
 
Варто розрізняти дентофобію і звичайний страх стоматологічного лікування. Пацієнт, з острахом думає про лікування зубів, все ж може знайти спільну мову з лікарем, подолати страх і стійко винести сеанс в кріслі, незважаючи на зловісний шум бормашини.
 
Психологічне відхилення характеризується панічною боязню і повним небажанням вступати в контакт з лікарем. Такі пацієнти можуть знепритомніти або під час сеансу заважати доктору: відштовхувати його і «намертво» змикати щелепи.
 
Перш ніж боротися з фобією, варто розібратися в її причинах. Якщо ви до останнього відтягуєте відвідування лікаря і здригаєтеся при думці про лікування, віддаєте перевагу рятуватися від проблеми, беручи знеболюючі, мабуть, варто пройти консультацію у психолога.
 
Як правило, причина подібного страху пов’язана з травматичним досвідом минулого. Люди, що побували в старих стоматологічних кабінетах, більше схожих на «тортурні», дійсно перенесли глибокий стрес.
 
Бормашини працювали повільно, в якості анестезії використовувався новокаїн або лідокаїн, які починали діяти через 15 хвилин, тоді як лікар приступав до процедури раніше. Для «умертвіння нервів» застосовувався миш’як. Подібні спогади цілком могли привести до появи обґрунтованої фобії.
 
Так як же боротися зі страхом перед стоматологом?
 
Мабуть, першим у цьому списку повинна значитися порада не доводити до хвороб, але, як відомо, навіть при ретельному догляді за зубами, чищення два рази в день, при використанні зубної нитки і полоскання порожнини рота після їжі ви все одно не застраховані від карієсу.
 
Тому, як тільки з’явилася невелика плямка на зубі, терміново шукайте відповідні послуги стоматолога. Не відкладайте. Якщо хворобу не лікувати, вона перейде в більш складну форму, буде потрібно видалення «нерва» або самого зуба.
 
Крім того, можливі такі ускладнення:
 
пульпіт;
 
пародонтит;
 
захворювання травного тракту;
 
астма;
 
ревматизм;
 
запалення ендокринних залоз.
 
Так що своєчасне лікування буде набагато швидше, не зажадає декількох сеансів, та й грошей ви витратите менше.
 
Вам потрібно виключити будь-які стресові фактори. Тому до вибору місця лікування потрібно підійти ретельно. Поради друзів може бути недостатньо. І навіть якщо у стоматолога є всесвітнє визнання, це ще не означає, що він пом’якшить ваш страх перед бормашиною.
 
Не поспішайте записатися на прийом до стоматолога, відвідайте консультацію. Насамперед, зверніть увагу на поведінку лікаря, переконайтеся, що він достатньо досвідчений. Якщо стоматолог починає докоряти вам за поганий стан зубів, обурюватися тим, що затягуєте з лікуванням, – ідіть. Ця людина навряд чи полегшить страждання.
 
Вам потрібен спокійний, досвідчений фахівець, якому хочеться довіритися. Можливість контактувати з лікарем – перший крок до подолання дентофобії.
 
Зверніть увагу на кабінет. Краще, щоб в ньому не було знервованих дітей і нервових мам, характерного лікарняного запаху.
 
Більш того, деякі сучасні клініки відступають від традиційної стилістики з білими стінами, сліпучими лампами і естетикою суворої лікарняному стерильності. Наприклад, багато медичні установи на Заході давно більшою мірою нагадують комфортабельні готелі.
 
Для подолання страху потрібно нормально контактувати з лікарем. Попросіть його включити спокійну музику, в деяких кабінетах є встановлені перед кріслом телевізори, які допомагають відволіктися.
 
Одним із прийомів є спілкування з фахівцем. Повідомте лікаря, як ви будете сигналізувати йому, якщо стане боляче. Ви повинні пам’ятати, що він швидко зреагує і призупинить процедуру. Сучасні методи лікування абсолютно безболісні, однак сама впевненість в тому, що лікар моментально дізнається про біль, додасть вам рішучості.
 
Попросіть його пояснювати свої дії по мірі сеансу, якщо лікар буде інформувати про хід лікування, це створить у вас відчуття контролю над ситуацією. Тим більше, ви будете знати, коли процедура закінчиться.
 
Насправді, якщо захворювання в «зародковому стані», знеболювання зовсім необов’язково. Невеликий карієс лікується без анестезії.
 
Однак навіть у такому випадку знеболювальне додасть вам впевненості. Сучасна місцева анестезія призведе до оніміння тієї частини щелепи, де розташований зуб. Ви не тільки не будете відчувати біль, але навіть вібрації бормашини стануть вам байдуже.
 
Якщо ж і це не рятує від фобії, деякі клініки пропонують седацію. Процедура являє собою використання спеціальної маски, за допомогою якої вам подається кисень, змішаний з окисом азоту. Під час лікування ви відчуваєте легкість, розслабленість, страх йде, але свідомості ви не втрачаєте.
 
Седація притому не виключає стандартної місцевої анестезії. Нерідко пацієнти забувають, що з ними відбувалося під час седації.
 
Ходіть завжди до одного лікаря. Пам’ятайте, що  профілактика краще аніж лікування, відвідуйте лікаря-стоматологога один раз у пів року. З кожним сеансом страх буде все більше відступати, і з часом ви зовсім перестанете боятися стоматолога. Будьте здоровими!!!!
 
Матеріал підготували: зав. каф. терапевтичної стоматології, к. мед. н. Батіг Віктор Маркіянович, ас. кафедри терапевтичної стоматології Абрамчук Іванна Іванівна.