Історія медицини

Зображення користувача Медуха Н.В..

 Навички примітивної медицини були відомі ще неандертальцям, що жили в печері Ель-Сідрон на півночі Іспанії. Вчені встановили: наші предки користувалися ромашкою і деревієм. Про говорять сліди рослинних цукрів у скам'янілому нальоті на зубах. 
За словами керівника робочої групи з Автономного університету Барселони Карен Харді, печера Ель-Сідрон привернула увагу фахівців ще в 1994 році. Тоді в ній знайшли останки 13 неандертальців, включаючи кістки і зуби. Тут предки людини жили приблизно 47000-50000 років тому.
Однак тільки зараз дослідники відокремили і проаналізували фрагменти скам'янілого нальоту з знайдених в печері зубів. У нальоті були виявлені сліди рослинної їжі - крохмаль, вуглеводи та інші речовини нетваринного походження. Причому, судячи з усього, рослини термічно обробляли.
У зубній емалі вчені виявили молекули, характерних для лікарських рослин (ромашки та деревію), що володіють низькою харчовою цінністю. Це, швидше за все, були ліки. Ромашка - прекрасний антисептик, болезаспокійливий, седативний, протисудомний і потогінний засіб. А деревій володіє кровоспинними, спазмолітичними, протизапальними, бактерицидними, протиалергічними, жовчогінними властивостями.